• 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
želja za nudizmom tinjala je godinama
#1
 
Želja za nudizmom tinjala je godinama
 
Ni sam ne znam kako ali mi se jednog leta u rukama stvorio primerak “Ilustrovane politike”. Veoma retko sam čitao taj i slične časopise, međutim tada sam primerak u rukama držao duže nego što je uobičajeno. Ono što mi je kao desetogodišnjaku privuklo pažnju nisu bile ni sportske, a još manje političke informacije u tom nedeljniku orijentisanom ka porodičnom i zabavnom životu.
         Ono što me je šokiralo je informacija plasirana na prvim stranicama tog broja “Ilustrovane” da se tada popularna pevačica novokomponovane muzike kupa gola na plažama u okolini Dubrovnika. Prepričavajući vam, sa vremenske udaljenosti od 30 godina taj tekst sećanje me služi da je izjava pomenute estradne zvezde bila propraćena i fotografijom…
         Bile su to tinejdžerske i godine traganja za nekim ličnim izrazom. Iz godine u godinu sam se, noseći kupaće gaće, sve češće I češće, pitao kakvi su to ljudi koji ne koriste neophodnu opremu za plažu.
         Videćeš i sam ako jednom dođeš na “našu” plažu o čemu je reč – govorila mi je tih godina prijateljica koja je sezonama svoju guzu izlagala sunčevim zracima. Nisam razumeo ni drugaricu niti tu pevačicu kada je rekla da ima kuću u Dubrovniku i da se sunča na okolnim kupalištima. Bilo mi je neshvatljivo da se sunčam bez skupocenog, firmiranog odela za kupanje koje sam pred svako leto nabavljao gotovo iznova. Kupaći je bio standard poput zimske jakne i skija kada se kretalo na Vlašić ili Jahorinu…
         Tek povremeno, kao odblesak nekih drugačijih mogućnosti, do mene i okruženja su dolazile informacije da se “ta i ta” kupa kao od majke rođena. Dodatnu zbunjenost tinejdžera podstakla je prijateljica koja se svesno i svojevoljno odlučila da napusti uređenost tekstilne plaže da bi se prepustila…
         Potpuni šok je nastupao u trenucima kada je trebalo, na određenim kupalištima, proći nudistički deo da bih se dokopao “sigurnog terena”, plaže gde su svi bili obučeni po poslednjoj letnjoj modi. Sećam se detalja kada me je Dušanin otac zamolio da joj odnesem neke novine: gledao sam u kamenjem posutu stazu želeći da se što pre izgubim iz vidokruga gologuzih devojaka i momaka, žena i dece…
         Preokret je nastupio pomenutog leta na Šolti, a izvela ju je Gala, devojka koju je Dušana upoznala tih dana na nudističkoj plaži. Videvši da se družim sa Dušanom, ali samo van plaže, Gala je počela da se raspituje za mene upitavši Dušanu zašto im se ne priključim. Srce mi je sišlo u pete dok sam slušao ono što je, prema Galinim rečima, Dušanina poznanica govorila o meni. Sa druge strane, Dušana je rekla da me dugo poznaje i da sigurno zna da još nisam spreman da se priključim nudistima.
         Međutim, tih dana se nešto zakovitlalo u mojoj tinejdžerskoj duši. Dušana je veliki deo vremena provodila u Galinom društvu koja je na letovanje došla sa sestrom…
         Prošlog leta se odjednom izgubila sa plaže na kojoj smo do tada boravili sa mamom i tatom – počela je Olga svoju priču. Roditelji su krenuli u jednom pravcu, a ja u drugom i imala sam šta i da vidim: moja rođena sestra se kupala gola... Briznula sam u plač očekujući prekore kada se ponovo budemo našli. Međutim, desilo se nešto neočekivano: nakon razgovora sa roditeljima Gala je, narednih dana, nastavila da se sunča bez kupaćeg kostima. Na moje začuđene poglede, mama i tata su rekli da nemaju pravo punoletnoj osobi da zabranjuju da bira plažu
         Šok mojih roditelja i sestre bio je iskren, zabrinutost još veća… - nastavila je Gala sestrinu priču. Ja sam, sa druge strane, otkrila novu dimenziju letovanja jer kupaći kostim nisam kupila četiri godine – dodala je dvadesetdvogodišnja stanovnica nekadašnjeg Sovjetskog saveza.
Dvoumio sam se, lomio, ali je bilo pitanje vremena kada ću se odlučiti da se razgolitim među poznatim i nepoznatim istomišljenicima.
Iz današnje perspektive kada je i meni nudizam postao letnja svakodnevica moje dečačko ponašanje izaziva samo smeh. Ali tada, dok sam se približavao plaži na kojoj ćemo se Dušana, Gala i ja razgolititi bilo je svega osim smeha. Jer, po prvi put sam video grupe golišavih kupača na istom mestu i nisam znao šta da očekujem…
Kasnije, tokom godina koje su usledile, bilo je sve više i više prilika za upražnjavanje nudizma. Međutim, stidljivost i strah kako od pogleda drugih nudista kao i od utiska koji ovo opredeljenje ostavlja na okolinu (“šta će drugi da kažu…”) sputalo me je i nastavio sam kupanje u kostimu. Tog leta sam posmatrao Dušanu i Galu kako bezbrižno koračaju prema obali potpuno gole, dok sam se pitao: “Da li bi i sam mogao… ?
Godine su prošle dok se, po povratku sa Šolte, ponovo nisam usudio da odem do nudističke plaže. Skinuo sam se golišav tek posle 12 godina na plaži Ratac u Crnoj Gori. Današnje zadovoljstvo koje osećam kada svaki put nagim telom dodirnem vodenu površinu govori mi da sam doneo pravu odluku.
 


Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
  Odgovori


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 2 Gost(a)