• 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocaj i tuga
#1
Najpre da pohvalim inicijatore i clanove na trudu i zalaganju za razvoj naturizma i Srbiji. Ideja je super, sajt izgleda pristojno, Obja[njenja za clanove su na mestu, prateca dokumenta su dostupna.

Ipak, zeleo bih da znam ko je zasluzan za ovako oskudan sadrzaj na sajtu i nedostatak gostiju i poseta na forumu?? Taman sam se obradovano sto sam nasao ovakvo mesto, kao ono - cist amaterizam. Cini mi se da organizacija - udru\enje postoji dugo, a na sajtu se uopšte ne objavljuje program, aktivnosti, itd...

Dakle?
#2
Za pocetak da Vas pozovemo da nacinite prvi kljucan korak od virtuelnog naturiste do clana udruzenja, pa da onda, kao clan udruzenja, pomognete nasu borbu sa vetrenjacama. Ideja formiranja udruzenja je i bila da Srpski naturisti dobiju svoju organizaciju, koja bi obezbedila svima mesto u drustvu, prostor pod suncem i obezbedila Srpskom narodu, bar onom delu, koji je spreman da se sunca, kupa i zivi bez odece, da dozivi sve privilegije Evropskog drustva, sve one mogucnosti, koje uzivaju svi clanovi Medjunarodnog Udruzenja Naturista svuda u svetu. Upravo iz tog razloga sto ne zelimo da nasi clanovi budu predmet neprijatnih komentara i zrtve raznoraznih likova, kojih ima svud po Srbiji, pristup ovom forumu je strogo moderiran i dozvoljava se samo onim ljudima, za koje mislimo da su dobronamerni i da su iskreni naturisti, kao sto smo predpostavili da ste i Vi, kad Vam je dozvoljen pristup. Forum ima javni, ali i deo, koji smo rezervisali samo za clanove, pa je tako i broj ucesnika foruma trenutno limitiran. Nije nam zelja da se pretvorimo u jedan od onih sajtova gde svako moze da dodje i debatuje, prazni svoje frustracije ili pise svasta na ovom mestu. Sajt i forum su samo sredstva kominikacije sa clanovima udruzenja i potencijalnim clanovima. Zastita privatnosti nam je na prvom mestu, zato ovde necete naci nista nemoralno, perverzno nastrano,necete imati mesto gde ljudi pisu sve i svasta niti mesto ge neko moze da gleda fotografije ili video klipove, osim onih, kojima su te namenjene ili ih je postavio. Zao nam je, sto nam drustvo u svetu pokazuje vise razumevanja i daje vecu podrsku nego sve nadlezne institucija i drustvo u Srbiji, ali takva nam je zemlja, takvi su ovdasnji ljudi. Mi se trudimo da to izmenimo unutar institucija sistema. Mozda ne znate ali sve do sada smo sami finansirali, sami organizovali, ljudi se vrlo sporo ukljucuju i pridruzuju, Mnogi daju sebi pravo da kritikuju, ali ne i da pomognu konkretno, a sve kosta i sajt i prostorije i telefon i clanarine INFa. Programer je nas kolega, koji iako tesko bolestan uspeva da bude clan i da administrira sajt potpuno bez naknade, sto, verovatno ste i sami svesni, nije ni malo lako. Zato sa svim duznim postovanjem, ucalnite se, pa cete uredno biti informisani o svim aktivnostima, koje organizujemo mi u nasem udruzenju, kao i sve aktivnosti na koje nas pozivaju udruzenja i organizacije, clanovi medjunarodnog udruzenja naturista. Kao punopravni clan dobro ce nam doci vasi saveti i vase mogucnosti da preuzmete deo posla na radu i razvoju udruzenja na radost i zadovoljstvo svoje, kao i drugih pripadnika naturisticke populacije u Srbiji.

Najsrdacniji pozdrav

Goran - predsednik udruzenja
#3
Slažem se sa Jocom.
#4
Nadam se da ćemo, eto, pored Joce, da dobijemo još jednog preduzimljivog člana naše organizacije.
#5
Poruku vam pišem kao novi član Naturističke organizacije Srbije sa željom da NOS uspe da se formira kao dobro organizovana organizacija sa jasno usmerenim ciljevima.

Sasvim konkretno, voleo bih da saznam informacije o istorijatu organizovanja naturista Srbije. Tema mi se čini bitna i značajna, ali mi nekako "izmiče", nikako do sada ne uspeh da shvatim ko je bio u Naturističkoj asocijaciji Srbiji, ko u NOS-u sada ?

Naravno, to je istraživački zadatak i meni upućen jer želim da znam o svojim prethodnicima. Negde postoji dokumentacija, izvesnih tragova mora da bude.

Ako neko zna ili se informisao neka javi, piše...

Sale NS
#6
Dobar ti je predlog, pa slobodno kreni u istrazivanje, ono sto ja zanm, to cu ti sa zadovoljstvom uciniti dostupnim. Mada od NAS je mnogo malo ostalo, od kad je prvo preminuo osnivac cini mi se Vlada iz Novog Sada, pa sad i Nenad, koji je od Vlade nasledio NAS. Na zalost uprkos njihovom trudu NAS je ostao samo virtuelno udruzenje. Mi u NOS pokusavamo da ne budemo samo virtuelni. Ali naturizam u Srbiji ima mnogo dublje korene, jos osamdesetih i devedesetih postojalo je registrovano udruzenje naturista Srbije i imali su dosta lepih stvari sa kojima su se bavili, kao primer samo da pomenem da su imali saglasnost za dva jezera u Beloj Crkvi, dalje vec godinama postoji udruzenje naturista ljubitelja Ade Ciganlije, pa pokusaji da se osnuje BONK (Beogradski omladinski naturisticki klub), pa u Novom Sadu grupe i udruzenja naturista, koji su pokusavali da deo Stranda osvoje za naturiste i sad najnovije udruzenje naturista ljubitelja plaze Kamenjar, sve u svemu nesto znamo i mi, a mnogo toga bi bilo divno istraziti i resiti misterije naturizma u Srbiji, jer samo u Naturisticko naselje Solaris kod Poreca nekada je dolazilo 50 srpskih porodica, a o Adi Bojani necu ni da pricam, tamo je uvek bilo vise Srba nego svih drugih.
Posebna je pak tema kako da se svi tijudi okupe pod jednu kapu i da postanu respektabilan faktor u nasem posrnulom drustvu

Goran
#7
Poštovani Gorane,

Verujem da je istorijat naturizma u Srbiji moguće napisati. Sigurno je da je bitno da imamo istoriju pokušaja (manje ili više uspešnih) udruživanja osoba kojima kupaći kostim nije potreban.
Mislim da je bitno da razgraničimo dva perioda u domaćoj "golišavoj istoriji".
a) period pre interneta (sedamdesete, osamdesete, devedesete) i
b) period korišćenja interneta (od 2000-)

Istraživanja ta dva perioda otkrilo bi dovoljno činjenica i pružilo niz dodatnih informacija o formalnim i neformalnim udruženjima naturista u Srbiji.

Sama činjenica da Srbija ne izlazi na more ne potire činjenicu da su se naturisti okupljali na rekama i jezerima u našoj državi. Pominjali ste Belu Crkvu i tamošnja jezera o kojima je pisao časopis "Erotski dodir" iz Beograda 1989. godine, nažalost nemam tekst, ali. Znam da je u nekadašnjim listovima i nedeljnicima "Osmica", "TV Revija" pisano o nudističkim plažama i Beogradu i generalno u SFRJ.

Posmatrajmo potencijale plaža u Srbiji, okupljanja koja su se događala sa jedne i FORMALNA i NEFORMALNA UDRUŽIVANJA ljubitelja nagog sunčanja u našoj sredini. To su dve različite stvari, ali mi se čini da je neformalnih druženja bilo mnogo više od prilika i strpljenja da se ta "ljubav prema suncu" administativno i pravno reguliše. To je zadatak NOS-a, formalizovanje i uobličavanje te potrebe za druženjima, letovanjima.

Pomenuli ste NAS i prethodne napore za statutarnu i organizacionu formu udruživanja. Trebalo bi da dobijemo pravne akte vezano za NAS i da vidimo šta i kako je to bilo.
Evo informacije na sajtu Društva naturista Hrvatske iz 2005. godine...

Kao što je najavljeno u Novom Sadu je 02. travnja 2005. održana osnivačka skupština Nudističke asocijacije Srbije i Crne Gore.
Čestitamo na rađanju jednog novog društva u velikoj naturističkoj obitelji.
U radu osnivačke skupštine, kao gost, sudjelovao je i tajnik Društva naturista Hrvatske - Žarko.
Na slici su novoizabrani predsjednik NAS-a Veljko Vidić i naš tajnik Žarko Mrzljak.

Naturiste je fotografisao jedan od vodećih srpskih umetničkih fotografa Branibor Debeljković i u Narodnoj biblioteci Srbije nalazi se nekoliko fotografija natuističkih (da li sa Ade ili negde drugde, ne znam, ali...)

Internet i nudisti na mreži su posebna tema i nislim da bi i tu moglo dosta toga da se kaže u budućnosti ali su ovo neke tekstualne osnove istraživanja.

Pozdrav od Saleta NS
#8
Narurizam je bio na mnogo boljem putu da se razvijije i u Srbiji i svim ostalim jugoslovenskim republikama, u vreme dok je postojala SFR Jugoslavija. To je bila relativno velika zemlje (za evropske razmere), odnsono zemlja srednje veličine (za svetske razmere) sa širokim izlazom na Jadransko more i nizom turističkih potencijala. U turističkoj ponudi Evrope se nalazila na prilično viskom mestu zbog povoljnih prirodnih povoljnosti, klime, stepena razvijenosti ugostiteljstva i turizma, zanimljivih turističkih sadržaja, povoljnih cena smeštaja, hrane i svega ostalog, toplog i čistog mora, lepih, brojnih i pristupačnih plaža, dobre saobraćajne povezanosti, nevelike udaljenosti od centralnoevropskih i zapadnoevropskih zemalja itd. U pogledu naturizma, imala je nekoliko poznatih većih naturistickih letovališta, kao i veliki broj manjih naturističkih plaža, uglavnom gusto lociranih.
Što se Srbije tiče, u njoj ne postoji ni jezero prostojne veličine, a kamo li more, što je velika kočnica u razvoju naturizma. Naturistima je potreban poseban prostor koji pruža mogućnost da se ljudi opuste, a ne neke minijaturne plaže (većinom divlje) na rekama i jezerima veličine malo veće bare.
Istorija naturizma u Srbiji je dobrim delom vezana za istoriju naturizma u Jugoslaviji. Jeste bilo u Srbiji nekih naturističkih organizacija i manjih plaža, ali večina naturista iz Srbije je odlazila na naturističke plaže na jadranskoj obali SFRJ i eventualno u neke druge zemlje. Čak i danas, pretežno upražnjavaju naturizam van granica svoje zemlje, obično tokom letovanja u inostranstvu.
#9
Odlično je što ste se javili i odgovorili na ovu moju poruku, vrlo korisne sugestije i informacije ste dali, postoji li šanse da se nekako čujemo i da još razgovaramo, može i ovde na četu
#10
Pogledajte

http://www.geocities.ws/nudizam/nudizam.htm

Informativno zaista mada je pisano pre više godina

Sale NS


Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)