• 0 Glasov(a) - 0 Prosečno
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocaj i tuga
#7
Poštovani Gorane,

Verujem da je istorijat naturizma u Srbiji moguće napisati. Sigurno je da je bitno da imamo istoriju pokušaja (manje ili više uspešnih) udruživanja osoba kojima kupaći kostim nije potreban.
Mislim da je bitno da razgraničimo dva perioda u domaćoj "golišavoj istoriji".
a) period pre interneta (sedamdesete, osamdesete, devedesete) i
b) period korišćenja interneta (od 2000-)

Istraživanja ta dva perioda otkrilo bi dovoljno činjenica i pružilo niz dodatnih informacija o formalnim i neformalnim udruženjima naturista u Srbiji.

Sama činjenica da Srbija ne izlazi na more ne potire činjenicu da su se naturisti okupljali na rekama i jezerima u našoj državi. Pominjali ste Belu Crkvu i tamošnja jezera o kojima je pisao časopis "Erotski dodir" iz Beograda 1989. godine, nažalost nemam tekst, ali. Znam da je u nekadašnjim listovima i nedeljnicima "Osmica", "TV Revija" pisano o nudističkim plažama i Beogradu i generalno u SFRJ.

Posmatrajmo potencijale plaža u Srbiji, okupljanja koja su se događala sa jedne i FORMALNA i NEFORMALNA UDRUŽIVANJA ljubitelja nagog sunčanja u našoj sredini. To su dve različite stvari, ali mi se čini da je neformalnih druženja bilo mnogo više od prilika i strpljenja da se ta "ljubav prema suncu" administativno i pravno reguliše. To je zadatak NOS-a, formalizovanje i uobličavanje te potrebe za druženjima, letovanjima.

Pomenuli ste NAS i prethodne napore za statutarnu i organizacionu formu udruživanja. Trebalo bi da dobijemo pravne akte vezano za NAS i da vidimo šta i kako je to bilo.
Evo informacije na sajtu Društva naturista Hrvatske iz 2005. godine...

Kao što je najavljeno u Novom Sadu je 02. travnja 2005. održana osnivačka skupština Nudističke asocijacije Srbije i Crne Gore.
Čestitamo na rađanju jednog novog društva u velikoj naturističkoj obitelji.
U radu osnivačke skupštine, kao gost, sudjelovao je i tajnik Društva naturista Hrvatske - Žarko.
Na slici su novoizabrani predsjednik NAS-a Veljko Vidić i naš tajnik Žarko Mrzljak.

Naturiste je fotografisao jedan od vodećih srpskih umetničkih fotografa Branibor Debeljković i u Narodnoj biblioteci Srbije nalazi se nekoliko fotografija natuističkih (da li sa Ade ili negde drugde, ne znam, ali...)

Internet i nudisti na mreži su posebna tema i nislim da bi i tu moglo dosta toga da se kaže u budućnosti ali su ovo neke tekstualne osnove istraživanja.

Pozdrav od Saleta NS


Poruke U Ovoj Temi
Ocaj i tuga - od Joca - 05.26.2014., 08:18
Ocaj i tuga - od Fica - 05.27.2014., 22:01
Ocaj i tuga - od jugosloven76 - 05.28.2014., 19:14
Ocaj i tuga - od AdminOne - 05.28.2014., 23:06
predlog - od kapetanahab - 01.04.2015., 01:19
predlog - od Fica - 01.04.2015., 15:44
Sreća i zadovoljstvo - od kapetanahab - 01.04.2015., 19:26
Ocaj i tuga - od jugosloven76 - 01.05.2015., 00:49
Ocaj i tuga - od kapetanahab - 01.05.2015., 00:53
sajt o plažama - od kapetanahab - 01.11.2015., 02:11
slobodan izbor - od kapetanahab - 01.25.2015., 12:38
Ocaj i tuga - od Sunce - 04.03.2015., 01:42
Ocaj i tuga - od AdminOne - 04.03.2015., 10:56

Skoči na Forum:


Korisnika pregleda ovu temu: 1 Gost(a)